Apel o wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi

Opolska Izba Gospodarcza, jako bezpośredni uczestnik dramatycznych wydarzeń związanych z powodzią, zwróciła się z prośbą do Prezesa Rady Ministrów o wsparcie przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku poważnych skutków tej katastrofy.

W liście wystosowanym w imieniu lokalnych przedsiębiorstw Izba opisuje skalę zniszczeń, które dotknęły nie tylko domy mieszkalne, ale również zakłady pracy, obiekty użyteczności publicznej, kulturalnej oraz całą infrastrukturę regionu. Wiele firm zostało doszczętnie zalanych, a ich hale produkcyjne i cenny sprzęt uległy całkowitemu zniszczeniu. Część pracowników straciła cały dorobek swojego życia.

Odbudowa po tej katastrofie będzie długotrwałym procesem, trwającym miesiące, a nawet lata. W związku z tym, Izba wnosi o wprowadzenie szybkiej ścieżki legislacji przepisów dotyczących pomocy dla firm oraz o wprowadzenie następujących rozwiązań:

• pokrycie przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • umorzenie odroczeń w płatnościach podatków i składek ZUS,
  • wstrzymanie opłat za koszty stałe oraz wsparcie w negocjacjach odroczenia spłat kredytów i leasingów,
  • wprowadzenie preferencyjnych, częściowo umarzanych kredytów dla poszkodowanych przedsiębiorców,
  • zaliczenie wydatków na odbudowę do kosztów uzyskania przychodów,
  • przekierowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy i programów unijnych na pomoc poszkodowanym przedsiębiorcom.

Izba podkreśla, że pomoc powinna być skierowana wyłącznie do tych przedsiębiorców, którzy faktycznie ucierpieli w wyniku powodzi. Wnosi również o zorganizowanie szerokich konsultacji z rządem, organizacjami gospodarczymi i społecznymi w celu wypracowania systemowych rozwiązań, które umożliwią przedsiębiorcom szybki powrót do prowadzenia działalności gospodarczej.

Linki zewnętrzne