Opłata roczna dla branży farma­ceu­tycz­nej — apel Rady Przed­siębior­czości

Rada Przedsiębiorczości — forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce — wystosowała apel w sprawie planów nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej. Zachęcamy do zapoznania się z przytoczoną niżej (a także dostępną na stronie internetowej Rady) treścią apelu.

Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie planów nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec planów nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej, czyli nowej daniny publicznej mającej cechy podatku obrotowego.

Zakończyły się konsultacje publiczne Projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw sygnowanego numerem UD442 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Zdrowia. Wprowadza ona opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym.

Opłata roczna, którą przewiduje projekt ustawy jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona. Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe. Ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia — począwszy od sprowadzania, wytwarzania i dystrybucji substancji czynnych, poprzez wytwarzanie lub import leków, prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i pośrednictwo w obrocie lekami, na sprzedaży aptecznej skończywszy. Ma ona charakter podatku obrotowego wielokrotnie obciążającego łańcuch dystrybucji.

Obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych. Jest to sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy (Komponent D3.2.1. — Rozwój potencjału sektora leków i wyrobów medycznych — inwestycje związane z produkcją w Polsce API).

Zwracamy uwagę, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej współfinansują obecnie nadzór farmaceutyczny i inne zadania państwa na wielu płaszczyznach. Jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, którzy wnoszą do budżetu wielomiliardowe kwoty z tego tytułu. Planowana opłata roczna stanowi więc dodatkowe opodatkowanie przychodu, który został już opodatkowany. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę w dalszych pracach nad projektem ustawy i doprowadzi do usunięcia kontrowersyjnego rozwiązania.

Pod apelem podpisali się: