W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno‑społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi — surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.
Na potrzeby 6. ŚFN Katowice zagospodarowana zostanie również sąsiadująca z budynkiem MCK Hala Widowiskowo‑Sportowa „Spodek”. Organizatorzy skorzystają również z zeszłorocznych doświadczeń i zostanie zaproponowany publiczności moduł plenerowy.
Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 — ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.
Śląski Festiwal Nauki Katowice był również — na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego — jednym z ambasadorów województwa śląskiego podczas wystawy światowej Expo 2020 w Dubaju — podczas Śląskiego Regionalnego Tygodnia reprezentanci ŚFN i UŚ poprowadzili serię warsztatów dla dzieci.
Niezmiennie przyświeca Organizatorom idea, by Śląski Festiwal Nauki Katowice trwał cały rok, a nie tylko przez tych kilka grudniowych dni. Dlatego też proponują nam wizytę w „Mózgo‑tece, czyli bibliotece dla mózgu”. Na stronie internetowej ŚFN w zakładce „Mózgo‑teka” znajdziecie wykłady zarejestrowane podczas piątej edycji festiwalu. Baza zawiera już kilkadziesiąt pozycji i będzie systematycznie uzupełniana o kolejne materiały.
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko‑Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno‑Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno‑Humanistyczna w Bielsku‑Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Więcej informacji na stronie festiwalu.