Pracownicy Pajmon CPT posadzili 3999 drzew w mieście, które znajduje się na czarnej liście Europy. Rybnik, bo o nim mowa, według raportu Barcelona Institute for Global Health plasuje się w czołówce europejskich miast z najbardziej skażonym powietrzem. Jak się okazuje, Rybnik jest dziewiątym miastem w Europie, któremu najbardziej doskwierają zanieczyszczenia drobnym pyłem zawieszonym (PM 2,5). Pył ten jest najbardziej groźny dla człowieka, bo może przenikać do krwioobiegu. Powstaje z ruchu ulicznego, domowego spalania paliw i działalności przemysłowej. 3999 drzew to jednak niestety tylko kropla w morzu potrzeb. Jednak zawsze od czegoś trzeba zacząć…
„Fabryka tlenu” w Rybniku w rejonie Zalewu Rybnickiego
Nasza „fabryka tlenu” powstała na terenie blisko 2 hektarów w rejonie Zalewu Rybnickiego. Pracownicy Pajmon CPT posadzili tutaj 1000 drzew, a dzięki wsparciu naszych przyjaciół i fanów z mediów społecznościowych dodali kolejnych 2999. Łącznie w sąsiedztwie Morza Rybnickiego, tak również zwany jest Zalew Rybnicki, posadziliśmy w sumie 3999 sadzonek buka pospolitego. Nadleśnictwo Rybnik posadzi tu łącznie 10000 drzew.
Zdajemy sobie sprawę, że wszystko zaczyna się od sadzonek, z których po latach wyrosną dorodne drzewa. Z zapartym tchem będziemy śledzić, jak na przestrzeni kolejnych lat będą wzrastać nasze piękne buki. Dlatego zachęcamy do sadzenia drzew w swoim najbliższym sąsiedztwie, do pomocy „Matce Ziemi”.
Drzewa mają supermoce. Zachęcamy do spacerów w lesie, sadzenia, przytulania się do drzew
Co drzewa dają człowiekowi?
Drzewa mają wiele zalet.
Po pierwsze: produkują tlen.
Po drugie: działają jak wielki klimatyzator, który nie potrzebuje prądu.
Kiedy trzeba, chłodzą.
Kiedy trzeba, łagodzą wpływ niskich temperatur.
Po trzecie: pięknie wyglądają
— mówi Marcin Piechota, leśniczy Leśnictwa Ochojec Nadleśnictwa Rybnik, który koordynował akcję sadzenia drzew przez pracowników Pajmon CPT.
To właśnie praca na świeżym powietrzu, nawet tym rybnickim, ale z widokiem na Morze Rybnickie, dodała energii i sił naszym pracownikom, którzy z wielkim zaangażowaniem sadzili drzewa.
Wszyscy bowiem wiemy, że przebywanie na łonie natury, spacery w lesie, a nawet przytulanie do drzew jest nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Czerpanie z naturalnej energii drzew może nawet uzdrawiać. Dlatego życie w harmonii z przyrodą i bliski kontakt pomaga łagodzić napięcia psychiczne, czy dolegliwości bólowe. Powstała nawet specjalna technika medycyny alternatywnej zwana drzewolecznictwem, czyli sylwoterapia, która zwraca uwagę na dobroczynny wpływ drzew i krzewów na zdrowie człowieka. Każde drzewo posiada nawet określone właściwości lecznicze. Dla przykładu buk ma zbawienny wpływ na psychikę. Przebywanie w otoczeniu buków, a nawet przytulanie się do tego drzewa pozwala człowiekowi zrelaksować się, pomaga w leczeniu bólu głowy i gardła, likwiduje napięcie i wzmacnia organizm.
Zostańcie z nami. Wkrótce rozpoczniemy #TreeChallenge.
Tymczasem już teraz planujemy spacer w lesie. Wybierzcie z nami tę formę relaksu.