Kursy dla Seniorów wspierające naukę przedsiębiorczości i języka angielskiego

Izba Przemysłowo­‑Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego podpisała deklarację współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w celu realizacji projektów pt. „Trzecia Misja Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego” i „Trzecia Misja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego”, dotyczących rozwoju oferty uczelni w zakresie realizacji trzeciej misji.

WNE UW realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich, w ramach których proponuje kursy dedykowane starszym grupom odbiorców. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją kursów.

Kursy są całkowicie darmowe! Od uczestników wymagany będzie jedynie dostęp do komputera i Internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu!

„Komunikatywny senior”

Pierwsze ze szkoleń ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 60+) za pomocą specjalnie opracowanego programu kształcenia językowego (język angielski — poziom podstawowy). Udział w zajęciach tego rodzaju będzie działał zachowawczo na zdolności poznawcze seniorów, redukował nabytą z wiekiem sztywność kognitywną, rozbudzał ciekawość świata i działał dobroczynnie na dobrostan umysłowy.

Tematyka kursu

• Jak uczyć się języka angielskiego — strategie uczenia się języka obcego, język angielski w Internecie.
  • Jak się przedstawić po angielsku — zwroty powitalne, odmiana czasownika „to be”.
  • Cyfry i liczby (0–100), podawanie swojego wieku, numeru telefonu, ceny i daty.
  • Robimy zakupy — historia powstania i specyfiki amerykańskich hipermarketów, zakupy w sklepie tradycyjnym i internetowym.
  • Rodzina i znajomi — słownictwo w brytyjskich i amerykańskich serialach, czas Present Simple.
  • Zamawianie posiłków w kawiarni i restauracji, historia rozwoju amerykańskiej restauracji typu „diner”.
  • Jedzenie i gotowanie, kulinarne programy telewizyjne.
  • Historia amerykańskich parków narodowych, słownictwo związane z geografią i turystyką, komunikacja w podróży.
  • Mój dom i moje miasto — wskazywanie drogi i orientacja w przestrzeni.

Przydatne linki

Start kursu: , spotkania online w środy o 11:30.

„Kursy dla seniorów”

Drugie z proponowanych szkoleń ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 50+) z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości. Organizowane zajęcia będą miały charakter spotkań tematycznych, poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Każde spotkanie będzie trwać 1,5 godziny.

Tematyka kursu

• „Jak liczby nas oszukują?” Bardzo często wyciągamy błędne wnioski i podejmujemy błędne decyzje w oparciu o dane statystyczne lub inne informacje liczbowe. Na zajęciach wyjaśnimy, na czym polegają manipulacje i przekłamania matematyczne, jak je identyfikować i jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne docierające do nas z mediów.
  • „Kierunek: Chiny.” Chiny to druga gospodarka na świecie z populacją prawie 1,5 miliarda ludzi, potęga handlowa i militarna. Tymczasem w polskich mediach mówi się o Chinach rzadko, a jeśli już, to w kontekście wyjątkowych wydarzeń takich jak pandemia koronawirusa. Na zajęciach wybierzemy się zatem w podróż do „Państwa Środka”, omówimy przyczyny sukcesu gospodarczego Chin, najważniejsze zjawiska ekonomiczne i społeczne tego kraju, a także perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości.
  • „Jak nie dać się oszukać?” W dobie nowoczesnych technologii jesteśmy narażeni na oszustwa bardziej niż kiedykolwiek. Celem tego szkolenia jest nie tylko zapoznanie uczestników z metodami wykorzystywanymi przez różnej maści oszustów, ale także analiza tego, dlaczego dajemy się oszukać. Na zajęciach połączymy więc praktyczną wiedzę z policyjnych akt z wiedzą o tym, jak działa nasz umysł, a wszystko po to, aby lepiej i skuteczniej stawiać opór ludziom, którzy czyhają na naszą tożsamość oraz finanse.
  • „Oswoić rynek pracy w każdym wieku.” Praca daje nam nie tylko środki do życia, ale również satysfakcję, cel, możliwość rozwijania się i realizowania ambicji w każdym wieku. Nasz rynek pracy jest dynamiczny, zmienny i czasami ciężko nadążać za jego wymaganiami. Przedsiębiorcy stosują różne metody rekrutacji, a Internet i usługi online stały się obecnie niezbędnym elementem tego procesu. Portale rekrutacyjne, CV, list motywacyjny, testy rekrutacyjne, wywiady sytuacyjne… po zajęciach żadne z tych pojęć nie będzie dla Państwa obce. W trakcie zajęć uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę, która pomoże im sprawniej poruszać się na rynku pracy oraz radzić sobie ze zmianą pracy, oraz szukaniem nowej.

Przydatne linki

Harmonogram spotkań (spotkania online) wkrótce dostępny na stronie — kolejne spotkania będą się odbywać regularnie od września 2021.

Plakat informacyjny