Wsparcie dla firm

Izba Przemysłowo­‑Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego od kilku lat współpracuje z firmą FiM Consulting Sp.o.o. Dotychczas razem organizowaliśmy dla Państwa seminaria i szkolenia. Dziś, w dobie pandemii koronawirusa, oferujemy konsultacje z ekspertami FiM w obszarze: finansów, produkcji, gospodarki magazynowej / logistyki oraz sprzedaży.

Konsultanci FiM mają ogromne doświadczenie biznesowe — sami byli dyrektorami, prezesami różnych firm produkcyjnych, także z kapitałem niemieckim, duńskim i holenderskim w Polsce. Zarządzali dużymi organizacjami podczas poprzednich kryzysów w 2002 i w 2008 roku.

Nie pozwólmy, aby świadomość „głębokiego kryzysu” spowodowała pustkę w głowie, gdyż stres blokuje wszelkie alternatywy, nie pozwalając sięgnąć do rozwiązań — skorzystajmy z pomocy ekspertów.

Wszystkich Członków Izby zainteresowanych konsultacjami prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem FiM: joanna.graczyk@fim.pl, tel. 604 347 484.

Pierwsza godzina konsultacji w każdym z obszarów gratis.

Plan firmy na przetrwanie, niezbędne działania

1. Oszacować realnie poziom zamówień w czasie.
  2. Oszacować niezbędne do tego capacity.
  3. Wyznaczyć kluczowe zasoby — trudne do odtworzenia w przyszłości.
  4. Uwolnić wszystkie zasoby, które nie są niezbędne.
  5. Zrobić cash­‑flow i aktualizować go co najmniej raz na tydzień.
  6. Chronić/szanować gotówkę.
  7. Jeżeli cash­‑flow wykazuje utratę płynności, zrobić listę wierzycieli i minimum raz w tygodniu decydować, komu zapłacić (tylko dostawcom niezbędnym do utrzymania ciągłości działalności).
  8. Za płatność gotówkową proponujemy dodatkowy rabat; ze względu na obecną sytuację, tam gdzie to możliwe, unikamy sprzedaży na kredyt kupiecki.
  9. W miarę możliwości wchodzimy w obrót przedpłacony, produkcję uruchamiamy dopiero po otrzymaniu zaliczki od klienta.
  10. Wszystkie transakcje staramy się ubezpieczyć, cały czas śledzimy wiarygodność płatniczą naszych klientów we współpracy z firmą ubezpieczającą.
  11. Musimy przyzwyczaić się do warunków dużej niepewności i ograniczonej o przyszłości.
  12. Kryzys jest i zagrożeniem, i szansą — może warto się „przebranżowić” lub dołożyć dźwignię finansową.
  13. Zminimalizować zapasy (chyba, że są zagrożenia w płynności dostaw).
  14. Właściwie planować produkcję, aby doprowadzić do minimum czas pomiędzy dostawą surowców, a wysyłką do Klienta — jak najkrótszy czas finansowania zasobów.
  15. Zweryfikować listę pracowników wraz z określeniem ich niezbędności oraz kwalifikacji i uniwersalności — jeśli trzeba będzie podejmować decyzje o redukcji, jesteś gotowy.

Opracowano na podstawie materiałów FiM Consulting Sp.o.o.