Szkolenie: „Umowy handlowe w praktyce”

Izba Przemysłowo­‑Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego serdecznie zaprasza na szkolenie pt. „Umowy handlowe w praktyce”. Uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu redagowania umów i ich oceny pod kątem interesów reprezentowanego podmiotu.

Szkolenie odbędzie się godz. od do w Sali konferencyjnej Izby, a poprowadzi je Pan Kamil Hałys z Kancelarii Radcy Prawnego w Jastrzębiu­‑Zdroju.

Cena szkolenia wynosi 150  + VAT (10 % rabatu dla Członków Izby). Zgłoszenia i płatność należy przesłać do — pobierz formularz zgłoszenia. Opłatę można uregulować przelewem na konto:

BGŻ BNP Paribas S.A.
87 2030 0045 1110 0000 0330 0710

Zgłoszenia można dokonać za pomocą:

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. +48 32 42 211 68 codziennie w godz. .

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu.

1. Forma umowy i czynności prawnych związanych z umową.
    • Kiedy powinno się zachować formę pisemną, a kiedy nie jest wymagana?
    • W jakiej formie powinno się dokonywać zmian w umowach, odstępować od nich, wypowiadać je bądź rozwiązywać?
    • Jakie są skutki niedochowania formy umowy i czynności prawnych związanych z umową?
  2. Sposób oznaczania stron umowy:
    • w jaki sposób określić, kto jest stroną umowy (spółka handlowa, spółka cywilna, osoby fizyczne);
    • w jaki sposób ustalić osoby uprawnione do reprezentacji (członków zarządu, wspólników, pełnomocników, prokurentów);
    • jakie są skutki nieprawidłowego określenia strony w umowie lub zawarcia umowy z osobą nieuprawnioną do reprezentowania drugiej strony;
    • podstawowe informacje o sposobie sprawdzania wiarygodności i tożsamości naszego kontrahenta;
    • dodatkowe obowiązki nakładane na każdego przedsiębiorcę przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  3. Struktura i treść umowy.
    • Co każda umowa:
      • musi zawierać;
      • nie musi, ale powinna zawierać (z punktu widzenia praktyki orzeczniczej sądów oraz poglądów doktryny).
    • Jakich sformułowań używać przy sporządzaniu umowy.
    • Podstawowe zasady wykładni umów (tj. sposobu interpretowania ich treści) — na tle praktyki orzeczniczej sądów.
    • Najważniejsze i najczęściej spotykane wątpliwości co do treści umów:
      • różnice pomiędzy umową o dzieło a umową o zlecenia;
      • różnice pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane;
      • różnice pomiędzy umową przewozową a umową o spedycji;
      • różnice między zaliczką a zadatkiem;
      • kara umowna — kiedy i dla kogo korzystna, jak ją prawidłowo ująć w umowie.
    • Jak ograniczyć lub rozszerzyć odpowiedzialność w każdej umowie.
  4. Rozwiązanie i odstąpienie — czy to to samo?
    • Jakie skutki niesie za sobą rozwiązanie umowy, a jakie wypowiedzenie.
    • Kiedy umowę można, a kiedy nie można rozwiązać poprzez jej wypowiedzenie.
    • Kiedy od umowy można, a kiedy nie można odstąpić.
  5. Umowa z kontrahentem zagranicznym — podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę.
  6. Niewykonanie umowy — ogólne uwagi o:
    • zasadach ogólnych odpowiedzialności za niewykonane umowy;
    • zasadach szczególnej odpowiedzialności za niewykonanie umowy;
    • sposobach zabezpieczenia się przed nienależytym wykonaniem umowy.
  7. Czym są i jakie skutki niosą ze sobą wzorce umów (tj. regulaminy, ogólne warunki umów itp.).