Szkolenie: „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy”

Izba Przemysłowo­‑Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego serdecznie zaprasza na szkolenie pt. „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy”.

Przedmiotem szkolenia jest omówienie nowej ustawy z  o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Szkolenie odbędzie się godz. od do w Sali konferencyjnej Izby, a poprowadzi je Pan Kamil Hałys z Kancelarii Radcy Prawnego w Jastrzębiu­‑Zdroju.

Cena szkolenia wynosi 150  + VAT (10 % rabatu dla Członków Izby). Zgłoszenia i płatność należy przesłać do — pobierz formularz zgłoszenia. Opłatę można uregulować przelewem na konto:

BGŻ BNP Paribas S.A.
87 2030 0045 1110 0000 0330 0710

Zgłoszenia można dokonać za pomocą:

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. +48 32 42 37 566 codziennie w godz. .

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu.

1. Na czym polega proceder prania brudnych pieniędzy:
    • pranie brudnych pieniędzy jako przestępstwo;
    • pranie brudnych pieniędzy jako zjawisko ekonomiczne;
    • metody prania brudnych pieniędzy;
    • skala zjawiska prania brudnych pieniędzy w Polsce na tle krajów UE.
  2. „Nowa” ustawa z  o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu — informacje ogólne:
    • cel uchwalenia;
    • „nowa” ustawa a dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z  w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (…);
    • najważniejsze zmiany w zestawieniu ze „starą” ustawą z  o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  3. Przedsiębiorcy niewykonujący działalności w specyficznej branży jako instytucje obowiązane.
  4. Obowiązki nakładane przez „nową” ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (…) i sposoby realizacji tych obowiązków:
    • wyznaczenie osób z kadry kierowniczej i personelu obowiązanych do wdrożenia wymogów „nowej” ustawy;
    • sporządzenie oceny ryzyka związanego z praniem brudnych pieniędzy w prowadzonej działalności;
    • sporządzenie oceny ryzyka danej transakcji;
    • wdrożenie środków bezpieczeństwa finansowego:
      • identyfikacja klienta, osób upoważnionych do działania w imieniu klienta oraz beneficjentów rzeczywistych;
      • ocena stosunków gospodarczych klienta;
      • bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta;
      • kiedy stosować środki bezpieczeństwa finansowego podstawowe, kiedy uproszczone, a kiedy wzmożone?
    • szkolenia z realizacji obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy;
    • wewnętrzna procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy;
    • wewnętrzna procedura anonimowego zgłaszania przypadków naruszeń przepisów z zakresu prania pieniędzy;
    • zachowanie tajemnicy w stosowaniu obowiązków związanych z praniem pieniędzy;
    • wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych;
    • rejestracja transakcji powyżej określonych progów kwotowych;
    • obowiązki względem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz prokuratora;
    • obowiązek wstrzymania transakcji;
    • możliwość podzlecenia podmiotowi trzeciemu wykonania niektórych obowiązków.
  5. Obowiązki w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi oraz finansowaniu terroryzmu:
    • szczególne środki ograniczające.
  6. Kontrole GIIF.
  7. Sankcja za naruszenie obowiązków instytucji obowiązanej:
    • administracyjne kary pieniężne;
    • odpowiedzialność karna.